Ako sa nestratiť v mori informácii?
Máš pocit, že nič nestíhaš a aj tak stále iba prokrastinuješ? Nechápeš učivu a potrebuješ sa ho rýchlo naučiť? Nevieš akým spôsobom si písať poznámky? Skús si prečítať tento článok, ktorý ti možno pomôže.

Spôsoby zapisovania poznámok:
- Teraz vám ukážeme ako sme spracovali tento text tromi rôznymi spôsobmi.
- Takto znel text v plnom znení:
- Austrália (z lat. terra australis = južná zem), dlhý tvar Austrálsky zväz (iný preklad: Austrálske spoločenstvo), je štát na južnej pologuli v Austrálii a Oceánii. Rozlohou je Austrália šiesta najväčšia krajina na svete a zároveň je aj jediná krajina, ktorá sa rozkladá na celom kontinente. Austrálsky zväz zahŕňa aj niekoľko menších ostrovov, z ktorých najväčším je južne ležiaca Tasmánia. Austrália je federáciou (je zložená zo šiestich štátov a niekoľkých teritórií). Formou vlády je konštitučná monarchia.
- Geografia: Morskými susedmi Austrálie sú Indonézia, Východný Timor a Papua-Nová Guinea na severe, Vanuatu, Šalamúnove ostrovy a francúzske závislé územie Nová Kaledónia na severovýchode a Nový Zéland na juhovýchode. Najkratšia vzdialenosť medzi pevninou Papuy-Novej Guiney a Austráliou je približne 150 kilometrov. Austrálsky ostrov Boigu sa však nachádza len 5 kilometrov od pevniny Papuy-Novej Guiney, čo viedlo k zložitej dohode o hranici, aby mohli byť vodné trasy využívané obyvateľmi oboch krajín. Je tam subtropické, tropické a mierne podnebie.
Najdlhším a najvyšším pohorím Austrálie sú Veľké predelové vrchy, ktoré sa tiahnu pozdĺž východného pobrežia štátu. Najvyšším vrchom Austrálie je Kościuszkov vrch (2 228 m), ktorý leží v Snežných vrchoch (podcelok Austrálskych Álp a Veľkých predelových vrchov) na juhovýchode štátu.
Najnižší bod a zároveň najväčšie jazero Austrálie je slané Eyrovo jazero.
- Štáty a teritóriá Austrálie: Austrália sa skladá zo šiestich federálnych štátov a dvoch teritórií. Štátmi Austrálskeho zväzu sú:
Nový Južný Wales (Sydney), Queensland (Brisbane), Južná Austrália (Adelaide), Tasmánia (Hobart), Viktória (Melbourne) a Západná Austrália (Perth). Vodstvo: Indický oceán, Timorské
more, Karpentarský
záliv, Arafurské more, Veľký
austrálsky
záliv, Tasmanovo
more, Bassov prieliv, Koralové
more, Tichý
oceán, Južný oceán a Veľká
koralová
bariéra. Najdôležitejšími teritóriami sú Severné teritórium (hlavné mesto Darwin) a Teritórium austrálskeho hlavného mesta (hlavné mesto Canberra). Hlavné mesto Canberra vzniklo na základe federálnej dohody ako kompromis medzi dvoma najväčšími austrálskymi mestami – Sydney a Melbourne.
Všetky štáty majú vlastné dvojkomorové parlamenty, okrem Queenslandu a oboch spomenutých teritórií, ktoré majú jednokomorový parlament. Medzi právomoci štátnych parlamentov patrí výber daní a legislatíva v rôznych oblastiach, do ich pôsobnosti patrí tiež napr. súdnictvo a regulácia vzdelávania.
Austrália má tiež niekoľko zámorských území: Obývaných (ostrov Norfolk, Vianočný ostrov, Kokosové ostrovy, Ashmorov a Cartierov ostrov) & neobývaných (Heardov ostrov, Ostrovy Koralového mora, Austrálske antarktické teritórium).
- Dejiny: Austrália bola nepretržite obývaná už približne pred 50-tisíc rokmi. Pôvodnými obyvateľmi Austrálie sú domorodí obyvatelia (aborigéni) a ostrovania z Torreskej úžiny. Východná Austrália bola zámorským územím Veľkej Británie od roku 1770 a oficiálne vyhlásenou britskou kolóniou 26. januára 1788. Postupne, vďaka nárastu počtu obyvateľstva a preskúmaniu stále rozsiahlejších území, bolo vytvorených šesť kráľovských kolónií. 1. januára 1901 sa kolónie dohodli na vytvorení federácie a bol vytvorený Austrálsky zväz. Austrálsky zväz je od počiatkov stabilným demokratickým štátom a súčasťou (britského) Spoločenstva národov.
- A takto sme ho pretransformovali do 3 rôznych podôb:
- Výťah: asi najznámejšia forma písania poznámok. Je to súvislý text ktorý má "vycucnuté" len tie najdôležitejšie informácie. Môžeš ho písať so skratkami (heslovite) ale aj celými slovami. Odporúčame si ich písať farebne a zvýrazniť si najdôležitejšie informácie/kľúčové slová
Príklad:

- Konspekt: je podobný výťahu, len je písaný s odrážkami a tým pádom je prehľadnejší.
Príklad:

- Pojmová mapa: sú nesúvislo zapísané informácie. Zobrazuje vzťahy medzi pojmami. Hlavná téma je umiestnená v strede mapy a k nej sú pripojené vetvy s príbuznými pojmami. Je vhodná pre kreatívnych ľudí a ľudí s fotografickou pamäťou informácie sa z nej čítajú asi najrýchlejšie.

- Vennov diagram: tento spôsob je dobrý pre znázorňovanie podobností. Z tohoto textu sa však nedá urobiť a preto prikladáme príklad z internetu.

Prečo je dôležité nájsť si svoju techniku učenia?
- niekedy sa môžete učiť aj 4 hodiny denne a stále mať problém s daným učivom, jednoducho lebo sa neučíš správne
- ušetríte čas a slzy
- veľa ľudí má problémy s tým, že sa učivo naučia od slova do slova a potom ho nevedia aplikovať
Ako si uľahčiť učenie (techniky)
- Techniku Pomodoro vymyslel talian Francesco Cirillo a funguje takto:
- 25 min intenzívneho učenia
- 5 min prestavka
Toto zopakujete 4 krát
po 4 raze máte jednu dlhú prestávku 15-20 min
Táto technika vám hlavne pomôže ak sa neviete sústrediť príliš dlho na jednu vec a potrebujete prestávky. Pri tejto technike sa odporúča pustiť si klasickú hudbu, pretože klasika má ukľudňujúc účinky. Nieje to však podmienka :)
- Feynmanova metóda spočíva v tom, že vysvetľuješ učivo ktoré sa učíš malému dieťaťu resp. zjednodušuješ ho aby tomu pochopilo. Táto technika je skvelá keď vy sami preberáte učivo ktoré je komplikovane a na to aby ste ho pochopili ho musite zjednodušiť. Pri tejto tachnike však malé dieťa nepotrebujete a stačí si ho predstaviť.
- Blurting funguje tak že si najprv pozorne prečítaš svoje poznámky z hodiny. Potom si vezmete čistý papier a napíšete všetko čo ste si zapamätali. Chýbajúce info doplňte inou farbou a proces opakujte.
- Metóda goldlist sa dá využiť pri učení nových jazykov. Vezmeme si linajkový zošit a nakreslíme dva stĺpce. Do prvého napíšeme slová po slovensky a do druhého tie isté v cudzom jazyku - zopárkrát si to prečítaj a zošit odlož. Za dva týždne sa k tomu vráť - zakry si slová v cudzom jazyku a skús preložiť tie slovenské. Tie ktoré si nezapamätáš si prečítaj a vypíš do ďalšieho stĺpca a opakuj zas o dva týždne.
Ak ti žiadna z týchto metód vyhovovať nebude, na internete si môžeš nájsť metódu podľa tvojích predstáv. Nám najviac fungujú techniky: Pomodoro a Feynmanova metóda ale každý to má inak.
Tipy:
Na záver ti dáme pár tipov na stránky z ktorých sa učiť.
Na všetky tieto predmety sa môžeš učiť z učebnice, tak isto sa neboj spýtať na učivo spolužiakov, po prípade vypýtať si poznámky.
Dejepis: ak nerozumieš dejepisu skús youtube kanál: Dejepis inak
Matematika: ak nerozumieš učivu z matematiky, odporúčame YT kanál: MaTYkár
Chémia, Geografia a Biológia: so všetkými týmito predmetmi ti pomôže YT kanál: CHeBiG, z geografie nám veľmi pomohli aj kvízy z PurposeGames alebo Settera
Slovenčina: Youtube kanál: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR je asi najviac nápomocný na slovenčinu ale nájdeš tam aj niečo z ostatných predmetov
Cudzie jazyky: Skúste čítať bilingválne knihy-na jednej strane je text v slovenčine alebo ak chcete aj v angličtine a na druhej, jazyk ktorý sa chcete naučiť. Tiež odporúčame pozerať seriály v danom jazyku.
Opakovanie: Dajme tomu že ste sa práve doučili nejakú/e tému/y na daný predmet a chcete si overiť či to naozaj viete. Vyhľadajte si staré testy-vyplňte ich a skontrolujte. Veľa testov môžete nájsť na virtuálnej knižnici.
Veríme, že ti tento článok pohol zorientovať sa a prajeme ti veľa šťastia v učení!
Článok napísali: Timea Kuňáková a Hana Gálová